Zpět

Umějme se poprat s prostorem

Dovolí-li nám to prostory našeho domu či bytu, ložnice by měla být orientovaná na východ. To je pravidlem číslo jedna. V letním období je tak na večer ochlazována a v zimním nás po ránu budou příjemně šimrat vlažné paprsky slunce. Jinak řečeno, v létě nebudete umírat horkem a v zimě mrznout a probouzet se se studeným nosem.

 

Rozmístění nábytku bývá mnohdy oříškem i pro ostřílené designéry. Důležité ale je, aby postel měla kolem sebe z obou stran prostor a jeden z páru tak přes toho druhého nemusel přelézat. Také je potřeba u postele vymezit prostor na noční stolek s lampičkou, který byste určitě neměli vynechat. Chybělo by Vám místo na odklad knížky, pití, fotografie nebo v pokročilém věku, jak známe i z filmů, skleničky s protézou. Rovněž nesmíme celou místnost zastavět skříněmi. Pro ložnici je důležitý volný, průchozí prostor. Za předpokladu, že by se v budoucnu mohl k Vašemu bydlení připojit a potomek, je vhodné si vyčlenit místo, kde je eventuálně možné umístit postýlku. Je to sice přechodná záležitost, ale přece jen do té doby, než bude dítě schopné obývat svůj vlastní pokoj, nebude přece spát s Vámi posteli.

Co se týče pokrytí stěn, výběr je jen na Vás. Není tajemstvím, že barva ložnice o Vás mnohé prozradí, volte tedy své oblíbené barvy nebo ty, které jsou Vám nejvíce příjemné. Velice moderním prvkem je barevná odlišnost dvou protilehlých stran, zde ovšem musíme mít na paměti sladění obou barev tak, aby nepůsobily rušivým dojmem. Nesmíme ovšem zapomenout, že to se nám líbí, nemusí být vždy opravdovým přínosem. O barvách to platí dvojnásob, jelikož bychom měli myslet i na správný odstín, který nebude odvádět naši pozornost od spánku. Proto je naprosto nevhodná barva červená, která sice patří mezi teplé barvy, ale také může útočit na naše smysly, což může zapříčinit špatné usínání a neklidný spánek. Vhodnější jsou proto barvy jako žlutá či zelená, které působí klidným dojmem. V neposlední řadě je třeba vědět, že ani tapety nevyšly z módy, ačkoliv byly nějakou dobu v útlumu. Při zařizování interiérů bývají hojně využívány a to bez ohledu na charakter a funkčnost místnosti.

Mnoho lidí má rádo vzdušný byt a doby, kdy bývalo vše na sobě hekticky namačkáno, jsou dávno pryč. V chodbách lze využít vestavěné skříně, které nejenže ušetří spoustu místa, ale pokud se rozhodneme trochu experimentovat, můžeme po celé délce umístit zrcadlo, které prostor opticky zvětší. Toto řešení ocení hlavně, ženy jelikož v zrcadle mohou shlížet celou svou postavu a dohnat svůj outfit k dokonalosti. Odkládací prostor pro boty, by měl být vybaven odkapávačem na boty v zimním období a designově se hodícím botníkem.

Obývací pokoj lze řešit různě, jelikož trendy se rychle mění, můžeme se setkat s holými zdmi a nebo naopak se stěnami pokrytými obrazy a poličkami. Sedací souprava je samozřejmostí, nejen pro Vaše pohodlí, ale hlavně pro Vaše přátelé, které zde budete zvát. Oblíbeným materiálem je kůže, nejen z estetického hlediska, ale také dík svým odolným vlastnostem. Konferenční stolek, by neměl zastínit zbytek plochy, ale zároveň by měl být schopen pojmout občerstvení pro vás i hosty a nebo ovladače k televizi a televizní program. Velká světla uprostřed místností již dávno nejsou běžnou součástí každého bytu, jelikož se mnoho domácností uchyluje k řešení tzv. bodovými světly, které se zabudují do stropu, či jsou součástí kuchyňské linky. Prostor bude působit větším dojmem a hlavně mu dodáte moderní nádech.

Pokud máte ve svém bytě plovoucí podlahy lze je doplnit o kusové koberce, které dodají pokoji eleganci a v zimě budou tvořit tepelnou izolaci, aby Vás nestudily nohy.

Existuje spousta řešení, jak se vypořádat s prostorem a zvětšit jej ať už vhodným nábytkem a nebo opticky pomocí barev a doplňků.

Nevíte si rady? Každý prostor je pro mne výzvou. Využíjte interiérového designera Jakuba Gavuru.

Důležité odkazy

online platby

Zeptejte se nás

739 074 074
PO-PÁ: 7:00 - 16:00

Napište nám